70972-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsentreprenörer Bygg Större arbeten Campus Roslagen AB
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Campus Roslagen AB är i behov av nya ramavtal för årsentreprenörer inom byggarbeten. Behovet avser mindre löpande arbeten samt större arbeten. Campus Roslagen AB har författat administrativa föreskrifter som inkluderar både löpande och större arbeten. Av system-tekniska skäl görs en upphandling för löpande arbeten och en upphandling för större arbeten.
Upphandlingen utförs av Norrtälje kommun på uppdrag av Campus Roslagen AB.
Denna upphandling avser större arbeten och ramavtal kommer att tecknas med maximalt 9 leverantörer. Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrens.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen