709800-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård – Lokaler för laborativ verksamhet vid Norrlands Universitetssjukhus
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelLokaler för laborativ verksamhet vid Norrlands Universitetssjukhus
BeskrivningRegion Västerbotten upphandlar en entreprenad i samverkansformen partnering i enlighet med upphandlingsdokumenten. Entreprenaden kommer att ske i tre (3) faser enligt följande: Fas 0: Planerings-, implementerings- och partneringfas Fas 1: Projekterings- och kalkyleringsfas Fas 2: Produktions- och avlämningsfas Fas 0 och 1 uppskattas till ett kontraktsvärde om 17 000 000 SEK. Fas 2 uppskattas till ett kontraktsvärde om 600 000 000 SEK.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelUppförande av ny laboratoriebyggnad Nus Norra
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92023:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar