709970-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Flygning och tillhörande tjänster – Skogsbrandsbevakning med flyg i Gävleborgs län
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkogsbrandsbevakning med flyg i Gävleborgs län
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av bevakning av skogsbränder med flyg enligt riktlinjer från MSB där Länsstyrelsen har produktionsansvaret. Uppdraget utförs av antagen leverantör i samarbete med den kommunala räddningstjänsten och Länsstyrelsen. Detaljerad beskrivning av uppdraget och länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt ”Krav på tjänsten
Intern identifierare8726-2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60440000 Flygning och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000