See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunikation, kognition och omgivningskontroll
Beskrivning: Denna upphandling avser ramavtal till Region Västerbotten, Region Norrbotten och Region Jämtland-Härjedalen av förskrivna hjälpmedel inom kommunikation, kognition, styrsätt dator och omgivningskontroll. Med region avses parter Region Västerbotten, Region Norrbotten och Region Jämtland-Härjedalen. Upphandlingen är uppdelad i trettiofyra produktgrupper som utvärderas separat.Upphandlingen omfattar även tillhörande tillbehör och reservdelar. Krav ur hållbarhet och miljöhänsyn är ställda i ska kravs dokument, utvärderings dokument samt avtalsdokument.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33196000 Medicinska hjälpmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: A1 - SAMTALSAPPARAT MED EN TRYCKYTA
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: A2 - SAMTALSAPPARAT MED FAST ANTAL TRYCKYTA
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: A3 - SAMTALSAPPARAT MED VARIABELT ANTAL TRYCKYTOR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: A4 - DYNAMISK TEXTBASERAD SAMTALSAPPARAT MED PEKSKÄRM
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: A5 - DYNAMISK SAMTALSAPPARAT MED TOUCHSKÄRM MED WIDGITSYMBOLER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: A6 - SAMTALSAPPARAT MED TOUCHSKÄRM, SYMBOLBASERAD MED STORT FÄRDIGT VOKABULÄR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: A7 - DYNAMISK SAMTALSAPPARAT MED INTERGRERAD ÖGONSTYRNING
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: A8 - SAMATALSAPPARAT MED FYSISKT TANGENTBORD
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: A9 - RÖSTFÖRSTÄRKARE MED TRÅDLÖST HEADSET
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: A10 - RÖSTFÖRSTÄRKARE MED TRÅDBUNDET HEADSET
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: B11 - EPILEPSILARM KROPPSBURET SKAKLARM NÄRMILJÖ
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: B12 - EPILEPSILARM SKAKLARM SÄNG
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: B13 - EPILEPSILARM KROPPSBURET SKAKLARM FJÄRR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: B14 - PROGRAMMERBAR IR SÄNDARE UTAN SCANNING
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: B15 - PROGRAMMERBAR IR SÄNDARE MED SCANNING
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: B16 - AVANCERAD PROGRAMMERBAR IR SÄNDARE MED SCANNING
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: B17 - RELÄBOX
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: B18 - RADIOLARMSYSTEM
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: B19 - TRYCKKNAPPAR/MANÖVERKONTAKTER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: C20 - ALTERNATIV INMATNINGSENHET
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: C21 - PEKARHJÄLPMEDEL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: C22 - TANGENTBORD
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: D23 - TYNGDVÄST MED PUNKTVIS JÄMNT FÖRDELADE TRYCKPUNKTER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: D24 - TYNGDVÄST MED JÄMNT FÖRDELADE TRYCKPUNKTER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: D25 - TYNGDVÄST MED JÄMNT FÖRDELAT TRYCK
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: D26 - ENKLA TIDSHJÄLPMEDEL DIODER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:26
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: D27 - ENKLA TIDSHJÄLPMEDEL CIRKEL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:27
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: D28 - ELEKTRONISK KALENDER MED PÅMINNELSE
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:28
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: D29- ELEKTRONISK KALENDER UTAN PÅMINNELSE
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:29
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: D30- TIDS- OCH PLANERINGSHJÄLPMEDEL AUDITIV
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:30
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: D31- TIDS- OCH PLANERINGSHJÄLPMEDEL VISUELL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:31
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: D32- PROGRAMVARA TIDS- OCH PLANERINGSSTÖD
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:32
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: D33- HANDHÅLLET TIDS- OCH PLANERINGSHJÄLPMEDEL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:33
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: D34- STATIONÄRT TIDS- OCH PLANERINGSHJÄLPMEDEL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:66705:Lot:34