710267-2022 - ResultatSverige-Gävle: Datatjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter
Referensnummer: RS 2021/2693
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72300000 Datatjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg upphandlar Datacenter som omfattar hårdvara, programvara, kundunik leveranstjänst och tillhörande konsulttjänster för datacenter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 32400000 Nät, 48820000 Servrar, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72250000 System- och stödtjänster, 72317000 Datalagring, 72410000 Leverantörstjänster, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen