710275-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Tyresö: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård 2022
Referensnummer: 2021/KSUH 0012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser ramavtal för företagshälsovård för Beställarens medarbetare. Avtalstiden är 4 år. Företagshälsovården ska leverera ett professionellt stöd inom hälsofrämjande, förebyggande och efterhjälpande tjänster för arbetsmiljö- och rehabiliteringsområdet på organisation-, grupp- och individnivå, samt ska agera som en oberoende expertkompetens för kommunens alla chefer och medarbetare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig omfattning
Tyresö kommun (Beställaren) upphandlar företagshälsovård. Denna upphandling avser ramavtal för företagshälsovård för Beställarens medarbetare, i enlighet med Arbetsmiljölagen (1977:1160). Avtalstiden är 4 år, avtalsstart planerad fr.o.m. 2023-06-01.
Företagshälsovården ska leverera ett professionellt stöd inom hälsofrämjande, förebyggande och efterhjälpande tjänster för arbetsmiljö- och rehabiliteringsområdet på organisation-, grupp- och individnivå, samt ska agera som en oberoende expertkompetens för kommunens alla chefer och medarbetare. Det är viktigt att säkerställa kompetenser inom hela arbetsmiljöområdet för att kunna stödja verksamheterna genom hela medarbetarresan och vara en oberoende expertresurs mellan arbetsgivar- och arbetstagarintressen samt hämta information med hänsyn till såväl arbetsgivarens som medarbetarens synpunkter, behov och krav för en tillfredsställande lösning.
Genom att verka för friska arbetsplatser och ett hållbart arbetsliv, med tidiga insatser på organisation-, grupp- och individnivå, ska Företagshälsovården stödja Tyresö kommun i att leva upp till kommunens övergripande arbetsmiljömål:
Motiverade medarbetare hos Sveriges bästa offentliga arbetsgivare.
För utvärdering kommer vi titta på Anbudsgivarens erbjudna priser, kvalité men även ge ett stort mervärde för närheten av Anbudsgivarens mottagning.
Uppskattad omsättning
Några garantier beträffande volymer eller möjligheter att erhålla ett bestämt antal uppdrag kan inte lämnas. Volymen kan variera mellan åren och avtalets omfattning kan också komma att förändras på grund av att verksamheter inom kommunen försvinner eller tillkommer.
Under det nuvarande avtalets gång har samhället gått igenom en pandemi vilket har historiskt sätt påverkat på utnyttjande av volymer sen 2020. Det har varit annorlunda behovsmönster under den här tiden än vad det normalt skulle ha varit. Därmed blir estimering av en uppskattad omsättning ännu svårare.
Ännu en anledning varför estimering är väldigt svår att göra är att Tyresö kommun har i denna upphandling lagt större tyngd på preventiva åtgärder än i tidigare upphandlingar, med andra ord Beställaren kommer avropa andra typ av tjänster än tidigare.
När Beställaren tar hänsyn dom historiska faktorer, ta framåtblick i framtidens behov och lägger till en reservation för en option som finns i förfrågningsunderlaget under Tjänster (4.3.4) uppskattar vi att avtalet värde kommer ligga mellan 5-6 miljoner svenska kronor.
Om Tyresö bostäder väljer att ansluta sig enligt 1.7.1 Option förväntas de ha en omsättning på ca 400 000kr/år vilket kan betyda en ökning på ungefär 1 600 000 SEK under avtalstiden.