2. Förfarande
Förfarande
Titel: Komplettering Transporttjänster 2022 för Paket 10, Paket 19 och Paket 20
Beskrivning: Denna upphandling är en komplettering av upphandling ”Transporttjänster 2022” och avser Transporttjänster för kommunerna Stenungsund, Orust och Tjörn, Paket 10, Vänersborg, Trollhättan och Lilla Edet, Paket 19 samt Grästorp, Essunga och Vara, Paket 20. Kompletteringen sker då avtalet med tidigare leverantör för de aktuella paketen har hävts. Verksamheten omfattar serviceresor. Med serviceresor avses bl a färdtjänst, skolresor, sjukresor, anropsstyrd kollektivtrafik, ersättningstrafik och ledsagarservice.
Intern identifierare: D-nr. 1-1126-23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000