2. Förfarande
Förfarande
Titel: Däckservice (inköp, reparation, förvaring och montering)
Beskrivning: Vid avtalsperiodens utgång ska den nya leverantören hämta alla uppsättningar däck hos den befintliga leverantören utan någon extra kostnad. Med detta menar vi att den befintliga leverantören ska dra fram däcken från sitt lager till sitt utlämningsplats efter överenskommen tidpunkt utan extra kostnad vid avtalsperiodens utgång, så den nya leverantören kan lasta på däcken och transportera till sitt lager. Värnamo kommun har runt 270 omgångar däck plus alla tyngre fordon. Leverantören ska tillhandahålla däck för personbilar men även kunna tillhandahålla däck för andra fordon så som t ex jordbruksmaskiner, specialmaskiner (Sandupptagare, truckar m.m), större gräsklippare typ Toro, mindre gräsklippare typ Husqvarna. Värnamo kommun uppskattar värdet på denna upphandling till ca 1,9 miljoner/år. Takvärde för avtalet är 8,5 miljoner. Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym. Det framgår när man lämnar anbudet i e-Avrop att man som anbudsgivare kan välja att bocka för/ur ESPD-formuläret. Det är en valmöjlighet och inte ett krav att bifoga ESPD.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel