Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Båt 2024 Tjörn Trafikåtagande
Referensnummer: VT2022-006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60610000 Färjetransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av två båttrafiklinjer i Tjörns kommun. Linje 361 mellan Rönnäng-Tjörnekalv-Dyrön-Åstol och linje 362 mellan Kyrkesund och Härön. Upphandlingen omfattar trafikdrift samt tillhandahållande av två elektrifierade fartyg för ordinarie trafik (inkl laddutrustning) samt ett reservfartyg. Upphandlingen omfattar även viss godstransport samt vid behov transport av ambulans på linje 361.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen