710785-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinska förbrukningsartiklar – Hygien och sjukvårdsmaterial
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hygien och sjukvårdsmaterial
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för successiva avrop av de upphandlande myndigheternas behov av hygien- och sjukvårdsmaterial. Utöver lagerhållning, kundservice/support och distribution innefattar tjänsten även ett aktivt samarbete kring frågor som att identifiera och genomföra effektiviseringar och kvalitativa förbättringar gällande sortiment och dess användning, minska miljöpåverkan samt reducera totalkostnaden för behandling.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:137566:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33141110 Förbandsartiklar