Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Persondatorer och surfplattor 2021
Referensnummer: 21/50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30213000 Persondatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är en samordnad upphandling mellan Sveriges Television (SVT), Sveriges Radio (SR) och Sveriges Utbildningsradio (UR).
För att tillgodose behovet av löpande inköp av kompletterande utrustning avser bolagen att upphandla ett ramavtal med återförsäljare av persondatorer och surfplattor med tillhörande tjänster.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 51611000 Installation av datorer, 51612000 Installation av databehandlingsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen