710898-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Intagnas kläder till Kriminalvården
Referensnummer: 2022-19899
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för en uppdaterad kollektion av intagnas kläder. Kläderna ska ha en hög kvalitet och tåla slitage, hålla länge och se fräscha ut även efter ett stort antal tvätt och torkprocesser i industritvätt..
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal med en leverantör, för tillverkning och leverans av kläder till intagna.
För att underlätta för anbudsgivarna är kollektionen utformad så att det finns möjlighet att använda material som är standard på marknaden.
Det är av stor vikt att kläderna har en hög kvalitet och tål slitage, håller länge och ser fräscha ut även efter ett stort antal tvätt- och torkprocesser i industritvätt. Kläderna är utformade för att de ska vara praktiska och välfungerande för både intagna och Kriminalvårdens verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18300000 Klädesplagg, 18420000 Klädesaccessoarer
II.2.4.