710948-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lilla Skintebovägen Ny förskola, Nyproduktion och rivning, utförandeentreprenad
Referensnummer: N230-0655/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Utförandeentreprenad uppdelad på två huvuddelar: Huvuddel 1 består av rivning av befintlig byggnad söder om matsal/lök, nybyggnad förskola (10 avdelningar) inklusive markarbeten ska vara färdigställd 2020-09-24. Huvuddel 2 består av rivning av resterande del av kök/matsal samt iordningställning av norra delen av området och ska vara färdigställd 2021-02-25.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen