71109-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Datortomografer ("CT scanner") – Datortomograf för standardundersökningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDatortomograf för standardundersökningar
BeskrivningUpphandling av datortomograf som ska användas till standardundersökningar på små barn och stora patienter på till exempel men inte begränsat till hals, thorax, buk, urinvägar, colon, skelett (rygg och småskelett), myelomskelett (helkropp), hjärna ,kärlus (ffa aorta, femoralis) samt helkroppsundersökningar.
Intern identifierareUPPH2023-00244
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33115100 Datortomografer ("CT scanner")
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel1. Administrativa föreskrifter
BeskrivningAdministrativa föreskrifter avseende upphandling av varukontrakt på 1st Datortomograf med option på ytterligare 1st. Avsnittet innehåller även krav på leverantör och underleverantör samt kommersiella villkor.
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel2. Kravspecifikation (1)
BeskrivningSka-krav samt bör-krav på en datortomograf som ska användas till standardundersökningar på små barn och stora patienter på till exempel men inte begränsat till hals,thorax, buk, urinvägar, colon, skelett (rygg och småskelett), myelomskelett (helkropp), hjärna ,kärlus (ffa aorta, femoralis) samt Helkroppsundersökningar.