2. Förfarande
Förfarande
Titel: Personlig assistans
Beskrivning: Upphandlingen omfattar utförande av personlig assistans enligt 51 kap. Socialförsäkringsbalken, SFB (2010:110) samt enligt Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS (1993:387) för barn, ungdomar och vuxna som är folkbokförda i Linköpings kommun. Utföraren kommer ha i uppdrag att: Anordna och utföra biträde av personlig assistans till de assistansberättigade som väljer kommunen som utförare av personlig assistans alternativt inte vill eller förmår att välja en assistansanordnare att utföra personlig assistans. Ansvara för det kommunala basansvaret. I nuläget omfattas uppdraget totalt av 35 ärenden, så väl SFB beslut som LSS beslut.
Förfarandets viktigaste kännetecken: Öppet förfarande
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100162:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85311200 Social omsorg för handikappade