711284-2022 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för it-konsulttjänster
Referensnummer: 22-6807
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Verksamhetsområde IT:s uppdrag är att leda myndighetens arbete med framtagande och förvaltning
av it-tjänster och it-produkter samt att stödja verksamheternas tillämpning av it utifrån uppdraget.
Området ansvarar för myndighetens it-strategi och för att leda myndighetens digitaliserings- och
visionsarbete avseende IT och teknikfrågor. Området ansvarar för samordning av it-projekt,
myndighetens arbete med it-innovation och internationell it-koordinering samt myndighetens
enterprise-arkitektur, it-arkitektur och it-säkerhetsarbete.
FI har långsiktigt behov att förstärka leveranskapaciteten genom konsultstöd inom följande
ramavtalsområden:
1. Systemutveckling och förvaltning
2. Drift och support
3. Leveransledning, it-arkitektur och säkerhet
Uppdragen kommer att variera i omfattning, längd och efterfrågade kompetensprofiler.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72211000 Programmering av system- och användarprogram, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se kravspecifikationen i upphandlingsdokumentet.