71137-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Nacka: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal byggentreprenader från 2- 25 miljoner SEK per avrop
Referensnummer: KFKS 2017/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud på ramavtal för byggentreprenader från 2 till 25 miljoner SEK per enskilt avrop.
Byggentreprenaderna kan vara bland annat omfatta renovering, ombyggnad, tillbyggnad och nybyggnad.
Förfrågningarna och beställningarna kommer att göras antingen som totalentreprenad eller utförandeentreprenad genom förnyad konkurrensutsättning hos anbudsvinnarna.
Fem ramavtalsentreprenörer kommer att antas.
Timersättningen är redan fastställd för några definierade yrkeskategorier vilket framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen