2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter: Planarkitekter och MKB-konsulter
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal gällande konsulttjänster för senare avrop inom området planarkitekter och MKB-konsulter. Efterfrågade uppdrag innebär till exempel arbete med planprogram och detaljplaner enligt plan- och bygglagen (2010:900) samt de delar av Miljöbalken (1998:808) som anknyter till denna typ av uppdrag. Beställaren avropar löpande uppdrag från ramavtalet. Omfattning och övriga förutsättningar för respektive uppdrag preciseras i samband med avrop, enligt ABK 09 kap 1 § 1.
Intern identifierare: UE 25.133
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000