711491-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Markanläggning – Ramavtal för markarbeten park och torg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för markarbeten park och torg
BeskrivningEntreprenadarbetena omfattar om- och tillbyggnad av befintliga parkanläggningar, torg och vistelseytor inom Stockholms stad. Arbetena omfattar huvudsakligen mark- och anläggningsarbeten men även plantering med skötsel, snickerier och smidesarbeten är vanligt förekommande. Antalet arbetsobjekt uppskattas till 8-10 st per år, antalet varierar från år till år och är beroende av beställaren budgetläge. Någon volymgaranti lämnas inte.
Intern identifierareT2024-02805
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45236000 Markanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45112720 Utformning av idrottsplatser och grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal för markarbeten park och torg