2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Entreprenadtjänster 2025-2028
Beskrivning: Beställaren avser att teckna ramavtal med entreprenörer gällande utförandeentreprenader (AB 04) för olika förekommande anläggningsarbeten inom eldistributionsnätet. Ramavtalet kommer att användas främst för mindre uppdrag och även för avrop av resurser per timme.
Intern identifierare: 24/6
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 65310000 Eldistribution
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000