711630-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Eldistribution – Svenska kraftnäts kvalificeringssystem för upphandlingar av ny- och ombyggnationer av 220 och 400 kV transmissionsnätstationer
Meddelande om att det finns ett kvalificeringssystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSvenska kraftnäts kvalificeringssystem för upphandlingar av ny- och ombyggnationer av 220 och 400 kV transmissionsnätstationer
BeskrivningSvenska kraftnät har i enlighet med 14 kap. 4 § lagen (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF) upprättat ett kvalificeringssystem avseende Svenska kraftnäts upphandlingar av ny- och ombyggnationer av 220 och 400 kV transmissionsnätstationer. För att delta i upphandlingar inom ramen för kvalificeringssystemet ska leverantören dels ha kvalificerats och godkänts av Svenska kraftnät i enlighet med vad som framgår av bifogat kvalificeringsdokument, dels vara registrerad i Achilles Utilities NCE (Achilles Utilities Nordics & Central Europe, www.achilles.com/utilities-nce/) under kod 4.5.18 "Totalentreprenad för ställverk, distribution". Kraven i bifogat kvalificeringsdokument kan vid behov komma att uppdateras. Svenska kraftnät kommer att underrätta leverantörerna om ändringar och vilka eventuella kompletteringar som leverantören då kan behöva lämna för att fortsätta vara kvalificerad i kvalificeringssystemet. Svenska kraftnät kan också komma att avbryta kvalificeringssystemet. Kvalificeringssystemet är giltigt tills vidare och ansökningar kan lämnas in löpande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 65310000 Eldistribution
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106354:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45232220 Byggnation av undercentral, 45232221 Transformatorunderstation