2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad, Kretsloppspark Stenkullen markentreprenad
Beskrivning: Markentreprenaden omfattar bl.a. mark- och ledningsarbeten, kulvertering av befintlig bäck, sedimentationsdamm, vägar och ytskiktsarbete m.m. i samband med byggnation av ny kretsloppspark Stenkullen. Byggnation av verksamhetslokaler utförs i egen entreprenad. Markentreprenaden är tidsmässigt uppdelad i två delar, del 1 och del 2. I samband med färdigställande av del 1 avetablerar markentreprenören och lämnar över arbetsområdet till entreprenören för byggentreprenaden. Inga arbeten utförs av markentreprenören i denna period. När sen byggentreprenaden är färdigställd, startar del 2 av markentreprenaden.
Intern identifierare: SBN23.170 Mark
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45222100 Byggnation av avfallsanläggning, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45236000 Markanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000