71176-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Rivning och förberedande anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rivning av bussdepån samt spontning, Södermalm, Stockholm.
Referensnummer: E2018-00427
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Exploateringskontoret, Stockholms stad, avser att upphandla en(1) entreprenör för utföra totalentreprenaden:
Rivning av bussdepån inkl. sanering samt spontning enligt handlingar.
Entreprenadstart: 14 maj 2018.
Dag för slutbesiktning, planerad: 15 maj 2019.
Upphandlingsform.
Detta är en öppen upphandling enligt lag SFS 2016:1145 om offentlig upp- handling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45112340 Marksanering, 45261400 Spontning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen