711786-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EBM Göteborg - ombyggnadsentreprenad i samverkan
Referensnummer: 2052760-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
EBM, Experimentell Biomedicin, är en infrastruktur inom Göteborgs universitet och ingår som en del inom Sahlgrenska Akademin, den medicinska fakulteten vid Göteborgs universitet. Anläggningen, som nu ska byggas om, omfattar ca 9 000 kvm. Verksamheten innehåller bland annat laboratorier för beteendeforskning.
Verksamheten är idag inrymd i en byggnad som stod klar år 1998 och innehåller bland annat laboratorier för beteendeforskning och annan verksamhet som är känslig för störningar, främst ljud och vibrationer.
Den kvarsittande verksamheten kommer att flytta ut delar av sin verksamhet etappvis i flera omgångar, för att möjliggöra ombyggnationen. Entreprenadarbetena måste således bedrivas etappvis.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45214300 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för högre utbildning, 45214400 Bygg- och anläggningsarbeten: universitetsbyggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
EBM, Experimentell Biomedicin, är en infrastruktur inom Göteborgs universitet och ingår som en del i Core Facilities inom Sahlgrenska Akademin, den medicinska fakulteten vid Göteborgs universitet. Anläggningen, som nu ska byggas om, omfattar ca 9 000 kvm. Verksamheten innehåller bland annat laboratorier för beteendeforskning.
Förutsättningar för uppdraget
Allmän beskrivning
EBM, Experimentell Biomedicin, är en infrastruktur inom Göteborgs universitet och ingår som en del i Core Facilities inom Sahlgrenska Akademin, den medicinska fakulteten vid Göteborgs universitet. Core Facilities tillhandahåller kvalificerad service och teknisk kompetens till forskare. I EBMs lokaler används försöksdjur i forskningen som är avgörande för utveckling av behandlingar och nya läkemedel mot olika sjukdomar.
Verksamheten är idag inrymd i en byggnad som stod klar år 1998. Anläggningen omfattar ca 9 000 kvm, rymmer 50 laboratorier och 50 djurrum samt en unik operationsavdelning för stordjursforskning och kursverksamhet. Verksamheten innehåller bland annat laboratorier för beteendeforskning och annan verksamhet som är känslig för störningar, främst ljud och vibrationer.
Uppdraget
Projektet syftar till att bygga om och anpassa byggnaden som EBM nyttjar till dagens verksamhetsbehov samt underhålla och renovera de delar av byggnaden som inte är åtkomliga under daglig drift, tex ytskikt/installationer i djurrum.
Den kvarsittande verksamheten kommer att flytta ut delar av sin verksamhet etappvis i flera omgångar, för att möjliggöra ombyggnationen. Entreprenadarbetena måste således bedrivas etappvis parallellt med verksamhetens in- och utflyttningar.
Yt- och volymuppgifter
Byggnadens BTA är 15 300 m2 och LOA 9 100 m2
Genomförda skeden
I tidigare genomfört skede 2020-2022 har förstudie tagits fram.
Kommande skeden
Program- och systemhandlingsskede. Bygg- och produktionsskede.
För mer information, se AFA.21.