711793-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Majornas Vux total upprustning, totalentreprenad
Referensnummer: N230-1762/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenad för totalrenovering av skola innefattande bland annat nytt ventilationssystem, nytt elsystem, ändring av viss planlösning, ytskiktsrenovering invändigt, nytt solskydd utvändigt samt utvändig renovering av tak, fasad och fönster. Skolan ingår i Göteborgs Stads bevarandeprogram.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261900 Reparation och underhåll av tak, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45421143 Monteringar av persienner, 45421144 Monteringar av markiser, 45443000 Fasadarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenad för totalrenovering av skola innefattande bland annat nytt ventilationssystem, nytt elsystem, ändring av viss planlösning, ytskiktsrenovering invändigt, nytt solskydd utvändigt samt utvändig renovering av tak, fasad och fönster.