2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-drift och tillhörande tjänster Salems kommun
Beskrivning: Upphandlingen avser kontrakt för IT-drift och tillhörande tjänster i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: TI 2024-1042
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Se LOU kap 6 och upphandlingsdokument.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30125000 Delar och tillbehör till kopiatorer, 30200000 Datorer och datamateriel, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72500000 Datortjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: TI 2024-1042: IT-drift och tillhörande tjänster Salems kommun