2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänster kring trafikanordningar - Ramavtal
Beskrivning: Köp av tjänster kring trafikanordningar och hyra av avstängningsmaterial inom kommungränsen för Hällefors, Lindesbergs, Ljusnarsbergs och Nora kommuner. Ett helhetsåtagande efterfrågas vad gäller trafikanordningar; allt ifrån framtagande av TA-plan, tillståndsansökan till etableringar/avetableringar, tillsyn m.m. inkl för resp. uppdrag erforderligt avstängningsmaterial. Med avstängningsmaterial menas bland annat vägmärken, trafikbuffert, staket, TMA-skydd/-bil, körplåtar m.m.
Intern identifierare: TKN 2023/1161
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 63712000 Kringtjänster för vägtransporter
Ytterligare klassificering (cpv): 34920000 Vägutrustning, 34923000 Vägtrafikledningsutrustning, 34928000 Vägtillbehör, 34970000 Trafikregleringssystem, 45316210 Installation av trafikregleringssystem, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Takvolym 5 milj