See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Omhändertagande av farligt avfall
Beskrivning: Farligt avfall förekommer i många olika verksamheter hos ramavtalets Beställare och därmed på många olika platser i respektive kommuner. Upphandlingen omfattar hämtning och behandling av farligt avfall som samlats in och grovt sorterats av beställarna. Ni som anbudsgivare förväntas kunna klassificera, finsortera och paketera insamlat farligt avfall om behov av detta uppstår. Utöver ovanstående förväntas ni som Anbudsgivare även finnas med vid årliga mobila insamlingskampanjer runt om i kommunerna. Måley med upphandlingen är att teckna avtal med en (1) leverantör som kan tillgodose efterfrågat behov. Syftet med kommande avtal är att säkerställa att farligt avfall tas om hand på ett säkert och lagenligt sätt. Välkommen med ert anbud!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80695:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90514000 Återvinning av avfall, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Omhändertagande av elavfall kan dock under avtalstiden komma att läggas till i avtalet som en option. Kopparstaden AB och Gamla Byn AB har option på hämtning av farligt avfall i miljöhus vid fastigheter. Om Kopparstaden och Gamla Byn AB väljer att nyttja optionen meddelas Leverantören om hämtningsinstruktioner. Om optionen nyttjas ska angivet pris för denna option gälla enligt prislistan.