71247-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Autoklaver
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Autoklaver inklusive tillbehör och tester
Referensnummer: 7.1.11-18744/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191110 Autoklaver
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuder Jordbruksverket, Distriktsveterinärerna till anbudsgivning avseende inköp, leverans, utbildning, tillbehör samt service och support av ny maskinpark.
Omfattningen av upphandlingen uppskattas till 2 000 000 SEK under avtalsperioden, inklusive eventuella förlängningsår.
Volymen lämnas som en vägledning och utgör inte någon garanti för framtida volymer utan den kan komma att minska eller öka under avtalstiden.
Avtalsparter
Vi kommer att skriva avtal med en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser inköp av autoklaver med tillbehör och tester för Distriktsveterinärernas mottagningar.
Upphandlingsförfarande
Vi genomför upphandlingen som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Inbjudan att lämna anbud
Omfattningen av upphandlingen uppskattas till 2 000 000 SEK under avtalsperioden, inklusive eventuella förlängningsår
Uppskattade volymerPlanerade inköp av ca 10 autoklaver.Årsvolym av Bowie Dick-tester ca 4 000 st och TST test eller ISP Steam Emulating ca 24 000 st.
I dagsläget finns ca 70 autoklaver i verksamheten. För dessa vill vi ha möjlighet till option på UPQ (upprepad processkontroll) under avtalsperioden.