712544-2023 - ResultatSverige-Hallstahammar: Mobila byggnader och modulbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Villavagnar och servicehus
Referensnummer: KFN 106/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av 4-5 st villavagnar med en boyta på minst 35 kvm vardera, som ska användas i verksamheten som uthyrningsvagnar och likställs som campingstugor för fritidsändamål då de kommer att stå varaktigt.
Upphandlingen avser också köp av 1 st vagn som servicehus för campingen och med en yta om minst 40 kvm.
Villavagnar blev avbruten.
Tilldelningen avser i upphandlingen avser endast servicehuset.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144800 Husvagnar, 34223400 Släp- och påhängsvagnar av husvagnstyp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän information
Allmänt
Hallstahammars kommun har en vision där det ska vara enkelt och nära att bo och verka. Vi strävar efter nytänkande och kreativitet samtidigt som vi vill visa intresse, ansvar och engagemang.
Kommunen har cirka 1 500 medarbetare som ska leverera välfärd och service till drygt 16 000 invånare. Upphandlingar av tjänster och varor är ett viktigt verktyg för att nå fram till Hallstahammars kommuns vision, vår ledstjärna, när vi söker efter leverantörer till våra verksamheter.
Målet med denna upphandling är att Hallstahammars kommun kommer att komplettera sina stugbyar med 4-5 villavagnar samt ett nytt servicehus för året runt bruk. Syftet är att förse verksamheten med fullt färdiga villavagnar samt ett servicehus inklusive montering på Skantzöbadets Camping till ett konkurrensutsatt pris. Upphandlingen är delad, anbud kan lämnas på delområde 1 eller delområde 2 eller på båda delområdena.
Detta dokument innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Nyttja er möjlighet att ställa (skriftliga) frågor, kom ihåg att ni är anonyma och ingen fråga är för liten, konstig eller ovälkommen, vi kommer göra vårt yttersta för att få fram svar snabbt. Vi ser fram emot ert anbud!