712691-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Byggnadsteknik
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontaktledningsmaster
Referensnummer: EXF-2023-02402
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315000 Byggnadsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
Exploateringsförvaltningen har behov av att köpa kontaktledningsmaster till byggnationen av 2,8 km ny spårväg genom Frihamnen och Lindholmen i Göteborg.
Kontakledningsmasterna köps in av Exploateringsförvaltningen och tillhandahålls entreprenören under byggnationen. Entreprenaden har påbörjats under 2023 och ska färdigställas under slutet av 2025.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34940000 Järnvägsmateriel, 44212220 Ledningsmaster, stolpar och pålar, 44212221 Ledningsmaster, 44212224 Stolpar för luftledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen