71277-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad Kustgatan 3
Referensnummer: FB2020-0571
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av totalentreprenad för ombyggnad av kontorslokal till bostäder på Kustgatan 3 i Göteborg.
Projektet omfattar en ombyggnation av tomställd kontorsyta till 44 nya lägenheter och vissa gemensamhetsytor. Projektet omfattar också en del underhållsåtgärder i övriga ytor inom byggnaden samt ett antal tillkommande åtgärder som exempelvis en solcellsanläggning, installation av individuell mätning och debitering av varmvatten samt en omfattande renovering av utemiljön.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45236000 Markanläggning, 45236230 Markanläggning för trädgårdar, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen