Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lignin dryer
Referensnummer: 23/54
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE is purchasing a dryer for kraft lignin. The equipment is for research and development . No need of full production capacity or size, however larger than for occasional production.
The lignin dryer will be in operation for about 8 hours per day and about 60 days per year.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen