713029-2022 - PlaneringSverige-Umeå: Kollektivtrafik med tåg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tågtrafik Norrtåg 2025
Referensnummer: NT22-141
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till att tilldela ett (1) företag kontrakt för att utföra persontrafik på järnväg i mellersta och norra Norrland samt utföra underhåll av beställarens spårfordon. Trafiken ska starta den 14 december 2025. Beställaren tillhandahåller fordon och underhållsverkstad i Umeå. Trafiken omfattar totalt ca 5 miljoner tågkm per år, fördelade på följande sex sträckor: Storlien-Sundsvall, Umeå-Sundsvall, Hällnäs-Vännäs-Umeå, Luleå-Umeå, Kiruna-Luleå, Haparanda-Luleå. Trafikavtalet kommer att omfatta en trafikperiod om minst 5 år och högst 10 år.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)