Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt arkiveringssystem klossar och glas
Referensnummer: 23-IU-170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72252000 Dataarkivering
II.1.4.
Kort beskrivning
Patologi- och cytologienheten efterfrågar ett arkiveringssystem för klossar och glas som ger digital spårbarhet. I arkiveringssystemet ska nödvändig tjänst/programvara ingå. Det ska innehålla nödvändiga och för volymen anpassade utrustningar såsom lagringshyllor och skåp samt optimera nyttjandet av lokal för arkivering. Lösningen för digital spårbarhet inför labprocessens dehydreringssteg ska ingå.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av Digitalt arkiveringssystem klossar och glas samt lösning för spårbarhet av klossar inför dehydreringsprocessen enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen