Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Optofiber med tillbehör
Referensnummer: RUN 553-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32560000 Fiberoptiska material
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av optisk fiberkabel, kabelskyddssystem samt tillhörande utrustning och material för de upphandlande myndigheternas behov rörande utbyggnad av IT-infrastruktur. Utrustning och material används delvis för komplettering av befintliga nät, delvis för utbyggnad av IT-infrastruktur i nya områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32560000 Fiberoptiska material
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen