2. Förfarande
Förfarande
Titel: Teamcenter utveckling och förvaltning
Beskrivning: Härmed inbjuds till deltagande i upphandling av ramavtal för tjänsten uppdragskonsulter till Teamcenter utveckling och förvaltning. Ramavtalstiden är 12 månader. Upphandlingen genomförs med förkortad tidsfrist på grund av tidsbrist. (Lag (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområde 9 kap 7 §)
Intern identifierare: 25FMVU2639
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72224100 Planering av systemimplementation, 72224200 Planering av system för kvalitetssäkring, 72231000 Utveckling av programvara för militär användning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Verksamhetsnära utveckling och förvaltning av FMV Teamcenter.
Intern identifierare: Teamcenter utveckling och förvaltning