2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal VA-förläggning
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för VA-förläggning. Uppdrag inom ramavtalet omfattar: • Arbeten med drift och underhåll av VA-ledningar. I fortsättning benämnt ”Driftarbeten”. • Investeringsprojekt, både förnyelsearbete och nyförläggning. I fortsättning benämnt ”Projektarbeten”.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal VA-förläggning