2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kapacitetsökning Umeå
Beskrivning: Anstalten i Umeå är en anstalt med cirka 150 platser i säkerhetsklass 2 och har pekats ut som en lämplig anstalt för expansion. Denna entreprenad omfattar: • 1 st storkök med kapacitet att tillaga 1 200 portioner per dag. • Förrådsbyggnad med höglager. • Komplettering av befintliga modulhus map. sadeltak samt inkoppling av fjärrvärme. • Ombyggnationer i tre befintliga hus. Administration, avskildhet, boenderum, tvätteri samt sjuksköterskeavdelning. • Komplementbyggnader: Ställverk inkl. reservkraft. • Mark och infrastruktur inkl. stängsel, fordonsgrindar, gånggrindar. Nyproduktion planeras till ca 1 000 kvm BTA. Ombyggnationer planeras till ca 1 400 kvm BTA.
Intern identifierare: SPF2025-071
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45216113 Byggnation av fängelse
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Kapacitetsökning Umeå