Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sand och bergkross inklusive transporter
Referensnummer: UH-2022-049
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 14000000 Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaggeryds kommun, tekniska kontoret upphandlar sand och bergkross inklusive transport till respektive arbetsplats. Upphandlingen avser ett ramavtal för löpande arbete.
Avgränsning - kommunen förbehåller sig rätten att vid objektsupphandlingar/entreprenader upphandla dessa fraktioner separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 24 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14000000 Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter, 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14211000 Sand, 14212210 Blandning av grus och sand, 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde för hela avtalsperiod (8 år) är 24 Mkr.
Takvolym 32 Mkr.