See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Allmän diagnostisk utrustning del 3
Beskrivning: Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende regionens behov av Allmän diagnostisk utrustning (Medicin Teknisk-utrustning) i form av stetoskop och automatiska blodtrycksmätare med eventuellt tillhörande IT-system, tillbehör/förbrukning och reservdelar samt Tillbehör, Underhåll, Utveckling och support till angivna befintliga utrustningar i VGR.
Intern identifierare: RS 2025-01917
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 33124100 Diagnostisk utrustning, 33124130 Diagnostiska artiklar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33195000 Patientövervakningssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: VGR Anbudsinbjudan och avtal
Intern identifierare: 1735156-68404d1a7758df79c6f851f8
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1
Beskrivning: Automatisk blodtrycksmätare för noninvasiv mätning via arm, mätning automatisk andningsfrekvens, pulsoximetri via probe samt temperaturmätning med NEWS2 (National Early Warning Score 2) över 18 år och SWE-PEWS (Svenska Pediatric Early Warning Score) från 0-18 år inklusive rullstativ och scanner med tillhörande laddningskabel samt standardmanschett med integrerad blåsa i minst storlek Normal enligt vårdhandbokens föreskrifter mått för blodtrycksmanschettsstorlek, - Uppkopplingsbara mot journalsystem via programvara för överföring data.
Intern identifierare: 1688587-68404d1a7758df79c6f851fb
Huvudklassificering (cpv): 33195000 Patientövervakningssystem
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2
Beskrivning: Automatisk blodtrycksmätare för noninvasiv mätning via arm med funktion för genomsnittsberäkning av utförda blodtrycksmätningar utan pulsoximetri, portabel samt standardmanschett med integrerad blåsa i minst storlek Normal enligt vårdhandbokens föreskrifter mått för blodtrycksmanschettsstorlek
Intern identifierare: 1692193-68404d1a7758df79c6f851fc
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3
Beskrivning: Stetoskop barn/neonatal membran/tratt auskultation avancerade särskilt svåridentifierade ljud i både låg- och högfrekventa ljud
Intern identifierare: 1688589-68404d1a7758df79c6f851fd
Huvudklassificering (cpv): 33124100 Diagnostisk utrustning