714513-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Sötsaker
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Konfektyr och Glass
Referensnummer: RJL 2023/2369
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15842300 Sötsaker
II.1.4.
Kort beskrivning
Konfektyr inklusive hälsosamma, hållbara alternativ och glass till Region Jönköpings läns restauranger, caféer och butiker i Jönköping, Värnamo och Eksjö.
Omfattning
Uppdraget avser Konfektyr inklusive hälsosamma, hållbara alternativ och glass till Region Jönköpings läns restauranger, caféer och butiker i Jönköping, Värnamo och Eksjö. Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation och i Bilaga 1, Produktspecifikation
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2024-03-01. Avtalet gäller sedan i 24 månader med möjlighet till förlängning.
Upphandlingsvärde
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är7000000 kr. Total takvolym för samtliga ramavtal som kommer att tecknas inklusive optioner är 8000000 kr.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15555000 Glass och liknande produkter, 15555100 Glass, 15840000 Kakao: choklad och sötsaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2024-03-01. Avtalet gäller sedan i 24 månader.
Förlängning av avtalsperioden kan ske vid flera tillfällen. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 24 månader.
Skulle Köparen inte vilja förlänga avtalet, eller vilja förlänga avtalet kortare tid än tolv månader per avtalsperiod, skickar Köparen skriftligt meddelande om detta, senast tre månader innan avtalsperiodens utgång.
Om inget sådant skriftligt meddelande skickas, förlängs avtalet automatiskt med tolv månader i taget med oförändrade villkor. Efter sista avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.
För det fall att angiven avtalsperiod i avtalets sidhuvud avviker från avtalstiden som anges ovan ska avtalstiden enligt detta avsnitt gälla.
Notera att med total takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalen och angiven total takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.