714575-2023 - ResultatSverige-Solna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Odensala 400/130 kV
Referensnummer: UH-2023-152
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
För att öka person-, drift- och leveranssäkerheten avser Vattenfall Eldistribution AB att uppföra en ny transformatorstation ÄT30 Odensala Östra 400/130 kV i angränsning till Svenska kraftnäts befintliga station CT68 Odensala.
Projektet omfattar ett nytt luftisolerat 130 kV ställverk, nya transformatorer 400/130 kV och 130/70 kV, nytt 400 kV kabelsystem mellan CT68 och ÄT30, ny nollpunktsutrustning. Ny kontroll-, relä, tele- och kommunikationsutrustning, strömförsörjningsutrustning samt ny manöverbyggnad.
I CT68 kommer Svenska kraftnät fortsatt vara huvudman för anläggningen och fortsättningsvis äga fastigheten. Vattenfall kommer att äga 400 kV transformatorfack T1 samt 400 kV kabelsystemet i CT68. I ÄT30 kommer Vattenfall att vara huvudman och ensam ägare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45232220 Byggnation av undercentral, 45232221 Transformatorunderstation, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen