714608-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder för personal inom omsorgen
Referensnummer: 20/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende arbetskläder för personal inom omsorgen.
Omfattning
Löpande beställning samt utprovning av arbetskläder. Artiklarnas kvalitet och utförande ska anpassas för nämnda yrkeskategori beträffande rörelsevidd, bekvämlighet och slitstyrka. Arbetskläder ska erbjudas i modeller anpassade för både kvinnor och män. Antalet anställda som ska erhålla arbetskläder är ca. 3000 st.
Avtalet avser inte skydds- och varselkläder eller skor som upphandlas inom annat ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Löpande beställning samt utprovning av arbetskläder. Artiklarnas kvalitet och utförande ska anpassas för nämnda yrkeskategori beträffande rörelsevidd, bekvämlighet och slitstyrka.Arbetskläder ska erbjudas i modeller anpassade för både kvinnor och män. Antalet anställda som ska erhålla arbetskläder är ca. 3000 st.Avtalet avser inte skydds- och varselkläder eller skor som upphandlas inom annat ramavtal.
Jönköpings kommun har en Samordnad varudistribution, nedan kallad SVD. Detta innebär att leveranser från olika Leverantörer levereras till EN adress, en distributionscentral, nedan kallat DC. Beställarens upphandlade Distributör , nedan kallad Distributören, tar emot godset på DC i Jönköping, konsoliderar godset och distribuerar ut det samordnat till slutkunden. Eftersom varorna i detta avtal kommer att levereras via SVD minskar Leverantörens transportarbete avsevärt.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 8000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 9 600 000 kronor.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.