714674-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Försäkringar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsskydd, företags- och motorförsäkringf
Referensnummer: 22/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens omfattning:
• Skadeförsäkring för rörelsen/verksamheten.
• Flytande motorförsäkring för kundens fordon.
• Motorförsäkring för bussar, personbilar, lätta- och tunga lastbilar, släp samt motorredskap, m.m. ca 220 fordon totalt, efter de avyttringar som kommer att göras under slutet av 2022.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66514110 Motorfordonsförsäkringar, 66515000 Skadeförsäkringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen