Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll av gatu- och vägbelysning, Sunne, Torsby och Hagfors kommun
Referensnummer: UH-2022-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34928500 Gatubelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar skötsel och underhåll av gatu- och vägbelysning i Sunne, Torsby och Hagfors kommuner där kommunen är innehavare, för perioden
2023-08-01 – 2025-07-31, med möjlighet till maximalt 12 + 12 månaders förlängning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34928500 Gatubelysning, 34993000 Vägbelysning, 45316110 Installation av vägbelysning, 50000000 Reparation och underhåll, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 50232100 Underhåll av gatubelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antalet vägbelysningsanläggningar och det totala antalet belysningspunkter i resp kommun är för närvarande.
Sunne kommun
Torsby kommun
Hagfors kommun
Antal
vägbel.anl.
ljuskällor
vägbel.anl
59
*3450
98
**4085
87
***4715
* Varav 50% LED
** Varav 2% LED
***Varav 20% LED