714787-2023 - ResultatSverige-Lund: Stödtjänster för system
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EHT-system
Referensnummer: BSN 2023/0510
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72253200 Stödtjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommuns har för avsikt att under 2023 upphandla ett för elevhälsan anpassat och sammanhållet systemstöd som samtliga professioner inom elevhälsan samt skolledare (och vid behov övrig personal) kan arbeta i, och där all information om eleven kan nås på ett och samma ställe - även för personal som verkar över skolgränser.
Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett avtal med en (1) leverantör. Avtalet kommer att ha en första avtalstid om fyra (4) år. Beställaren har därefter rätt att, på i övrigt oförändrade villkor, förlänga avtalet i ytterligare sex (6) år, med två (2) års förlängning åt gången. Maximal avtalstid är således tio (10) år.
Planerad avtalsstart är Q4 2023.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79624000 Förmedling av vårdpersonal, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen