Borttransportering och slutligt omhändertagande av rötat avloppsslam från Främby avloppsreningsverk
Referensnummer: FEV23/0093
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Falu Energi & Vatten AB avser att ingå ramavtal avseende borttransportering och slutligt omhändertagande av rötat slam från Främby avloppsreningsverk i Falu kommun.
Eventuella frågor som ställs under vecka 26-28 kommer att besvaras så snabbt som möjligt från och med vecka 29.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Falu Energi & Vatten AB avser att ingå ramavtal avseende borttransportering och slutligt omhändertagande av rötat slam från Främby avloppsreningsverk i Falu kommun. Tömning/lastning av rötslammet från silon ska ske varje onsdag tills silon är tömd på ca 60-70 ton.
I undantagsfall kan ytterligare tömningar av silon behöva göras, t.ex. vid någon oförutseende händelse som påverkar status i silon. Uppdragsgivaren förutsätter att entreprenören har en mottagningskapacitet som vid varje tidpunkt under kontraktsperioden kan trygga uppdragsgivarens behov. Uppdragsgivaren har ingen möjlighet till mellanlagring av rötat slam.
Efter avhämtning av slammet övergår ansvaret/äganderätten till leverantören