Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löpande och tidskritiska uppdrag avseende ban-, el- och signalprojektering av indatakaraktär inom underhåll
Referensnummer: KOM-412673
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet är avsedd för nationell användning inom Trafikverkets hela verksamhetsområde för underhåll av järnväg avseende löpande (frekventa) akuta och tidskritiska projekteringsuppdrag av indatakaraktär. Förekommande uppdrag inom ramen för uppdragskontraktet kommer mestadels vara av enkel (standard) art inom teknikområdena ban-, linjebunden el och icke linjebunden el, samt signal), vars såväl osäkerhet som värden oftast är låga (≤ 400 000 kr).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4