715074-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Laparoskopiutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laparoskopiskt förbrukningsmaterial, engångs
Referensnummer: UC-2022-347
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33164000 Laparoskopiutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar laparoskopiskt engångsmaterial i form av troakarer, preparatpåsar, rengöring och antiimsystem samt övrigt engångsmaterial , bland annat, insufflationsmaterial, tänger, knivar, hakar och rökutsugsmaterial.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 21 679 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar laparoskopiskt engångsmaterial i form av troakarer, preparatpåsar, rengöring och antiimsystem samt övrigt engångsmaterial , bland annat, insufflationsmaterial, tänger, knivar, hakar och rökutsugsmaterial.
Anbud kan lämnas på följande områden:
5.2 Troakar, optisk, icke särande, dilaterande , kort
5.3 Troakar optisk - icke särande, dilaterande
5.4 Troakar optisk - icke särande, dilaterande , lång
5.5 Troakar, optisk, trubbig med ballong
5.6 Troakar med expanderbar arbetshylsa
5.7 Troakar, ej optisk, trubbig, kort
5.8 Troakar med ballong och skummgummikuff
5.9 Troakar , optisk, icke skärande, dilaterande med ballong
5.10 Troakar, ej optisk, skärande
5.11 Troakar, icke skärande, dilaterande med konverterare
6.1 Preparatpåse, 10 - 12 mm
6.2 Preparatpåse , 15 mm
6.3 Preparatpåse , cigarr
6.4 Preparatpåse, stor
7.1 Visualiseringssystem för optik
7.2 Rengöringspinne för arbetshylsa
7.3 Imskyddsmedel
8.1 Laparoskopisk L-Hook , fotmanövrerad
8.2 Laparoskopisk L-Hook , handmanövrerad
8.3 Sårhakar
8.4 Dissektionspinne
8.5 Laparoskopisk sug- och spol
8.6 Laparoskopisk hake
8.7 Laparoskopisk fasciakniv
8.8 Fattningstänger
8.9 Rökutsugsslang för rökavveckling
8.10 Rökutsugsfilter
8.11 Insufflationsnålar
8.12 Insufflationsslang